top of page

Gulášovka (pssst! vegetariánská!)

Dlouho už jsem chtěla vyzkoušet vlastní recept na "houbovou gulášovku" a nedávný úspěch s houbovou bolognese mě v mém odhodlání jen utvrdil. Ač sama houby miluji v jakékoliv podobě, moje děti houby úplně nemusí a dostat do nich třeba houbové rizoto nebo těstoviny s hříbky se mi zatím nedaří...Po zmiňované bolognese  se vždy jen zapráší, tak jsem si říkala, proč na ně nezkusit nějaký další podfuk? 😁

Jak už jsem se asi rozepisovala minule, houby jsou pro naše zdraví opravdu velice prospěšné. Nenajdete v nich sice moc vitamínů (kromě trochy vitamínu D a vitamínů skupiny B), ale kromě několika minerálů (selen, měď, draslík, fosfor) jsou dobrým zdrojem polysacharidů, polyfenolů a karotenoidů, které prokazují velice solidní antioxidační, protizánětlivé a protirakovinné účinky (alespoň tedy ve zvířecích a in-vitro studiích).  V kuchyni jsou houby někdy ne úplně právem zanedbávané, přitom jde o surovinu, která je neskutečně tvárná a jídlu dodá úžasnou "umami" chuť!

Tak pojďme na to!



Ingredience

  • 500 g hub (já použila směs 200 g žampiónů a 300 g hlívy ústřičné)

  • 2 cibule

  • 3 stroužky česneku

  • 5-6 brambor

  • 2 kostky zeleninového bujónu

  • 2-3 pol.lžíce tamari, případně 1 dcl červeného vína

  • 2-3 pol.lžíce rajského protlaku

  • 3 bobkové listy, 5 kuliček pepře, 3 čaj.lžičky sladké papriky (vrchovaté), 1 čaj.lžička kmínu (ne vrchovatá :)), 1 pol.lžíce majoránky

 

Postup

  1. Nejdříve si očistíme houby. Já houby vždy jen otřu navlhčenou kuchyňskou utěrkou, nikdy je nemáčím.

  2. Když máme houby očištěné, nahrubo je pokrájíme a jen opravdu lehce posekáme ve food processoru. Pokud food processor nevlastníme, stačí posekat nožem na menší kousky.

  3. Rozpálíme si velký kastrol, v něm trochu avokádového nebo řepkového oleje a houby na něm pár minut osmahneme. Já už v této fázi přidám kmín, majoránku a tamari. Poté houby odložíme stranou.

  4. Na pánvi si teď osmahneme cibuli nakrájenou na kostičky, když je do sklovata, přidáme k ní nastrouhaný česnek a ještě chvíli opékáme. Když se nám česnek rozvoní, přidáme zpět houby, rajský protlak a případně trochu červeného vína, pokud máme nějaké po ruce :) a ještě chvíli zprudka opékáme, než se vypaří případný alkohol.

  5. Když celá směs hezky voní, přidáme cca 2.5 litru vody, 2 kostky zeleninového bujónu, bobkový list, kuličky pepře a pokrájené brambory. Přikryjeme pokličkou, přivedeme k varu a cca 20-30 minut necháme zvolna vařit.

  6. Pokud máte rádi gulášovku trochu hustší, můžete odebrat trochu polévky, rozvedlat v ní 2-3 lžíce hladké mouky a vrátit zpět a ještě krátce povařit. Také můžete polévku zahustit tak, že odeberete pár kousků brambor, rozmačkáte je vidličkou a vrátíte zpět do polévky. Zahustit můžete samozřejmě i střídkou chleba, ale to už nechám na vás, jaké metodě dáte přednost :)


Tak doufám, že se vám gulášovka podaří, buďme zdraví a dobrou chuť!

Comentarios


bottom of page