Osteoporóza je podceňovaná a zanedbávaná choroba. Přitom její důsledky mají devastující dopady na kvalitu života v seniorském věku a často na její důsledky umíráme.
Věděli jste například, že ženy stráví více času v nemocnici v důsledku léčby osteoporózy a jejich následků, než v důsledku léčby rakoviny prsu a kardiovaskulárních onemocnění dohromady? (!)
A věděli jste, že důsledkem osteoporózy se každá třetí žena v České republice dočká kompresivní zlomeniny obratle a každá šestá alespoň jedné zlomeniny krčku stehenní kosti?
Právě zlomenina krčku je jedna z nejobávanějších komplikací osteoporózy, jejímž následkem zemře až 20% pacientů. Zvýšené riziko úmrtí ale přetrvává dlouhou dobu po prodělání tohoto úrazu a v porovnání se zdravými jedinci mají lidé, kteří zlomeninu krčku prodělali, až 10ti násobné riziko úmrtí v roce následujícím po prodělaném úrazu. Rozdíl v úmrtnosti ale přetrvává mnoho let, ač ne takto dramaticky. Statistiky úmrtnosti v důsledku zlomeniny krčku jsou tedy pravděpodobně velice podceněné a měli bychom to brát velice vážně.
Bohužel v porovnání s ostatními evropskými zeměmi patříme k těm s nejvyšším počtem nových fraktur i s nejvyšší úmrtnosti na ně. Může za to určitě obecně mnohem laxnější přístup české populace k prevenci a preventivním prohlídkám, ale i zanedbání léčby před, ale dokonce i po prodělaném úraze. Jak je možné, že počet neléčených pacientů i přesto, že u nich onemocnění bylo zjištěno, je v České republice nejvyšší v zemích EU? I po prodělaném úraze se u nás léčí pouze 24 % pacientek a 20 % pacientů. Přitom léčba existuje a měla by být dostupná všem.
Řídnutí kostí je do jisté míry přirozený dopad stárnutí organismu, u žen k němu dochází po dosažení menopauzy a dramatickém snížení produkce estrogenu, u mužů o něco pomaleji vlivem nižší produkce testosteronu. Nicméně není to proces nevyhnutelný v případě, že dbáme na prevenci a případně včasnou léčbu.
Kromě hormonálních změn existuje řada dalších rizikových faktorů rozvoje osteoporózy, jako například:
Kouření: kuřáci mají až dvojnásobné riziko rozvoje osteoporózy
Nadměrná konzumace alkoholu
Předčasná menopauza
Některá předepisovaná medikace, jako léky na snížení kyselosti žaludku (inhibitory protonové pumpy), léky na ředění krve typu warfarin nebo heparin, glukokortikoidy a některé další
Fyzická neaktivita
Špatná výživa, konkrétně nedostatek vitamínu D, K2 a vápníku
A co tedy můžeme pro zdraví kostí dělat?
Jako vždy, nejlepší cesta je prevence, tj. starat se o zdraví svých kostí, když jsme stále relativně mladí a kosti máme v pořádku. Ač si mnozí asi myslí, že kosti jsou "mrtvá" tkáň, něco jako cihly, ze kterých postavíme dům a tím to končí, není to pravda. Kosti jsou živé tkáně, které mají v těle mnoho funkcí a stále rostou a obnovují se. Nejrychlejším tempem kosti rostou cca do cca 23 (u žen), resp. 26 let (u mužů), kdy dosahují nejvyšší hustoty, ale i v dospělém věku se kosti obnovují, i když mnohem pomaleji. Kompletní obnova kostní tkáně proběhne v dospělosti cca jednou za 10 let.
Dostatečný příjem vitamínu D, společně s dostatečným příjmem vápníku a vitamínu K2
Když mluvíme o zdraví kostí, všechny nás asi napadne vápník. Vápník toho ale překvapivě sám o sobě zase tolik nezmůže. Pro to, abychom vápník ukládali tam, kam máme, totiž potřebujeme vitamín D, který pomáhá vápník vstřebat ze střeva do krevního oběhu a vitamín K2, který vápník nasměruje do našich kostí a nikoliv do cévních stěn, kde ho rozhodně nechceme (pokud se tak děje, dochází ke kalcifikaci cévních stěn a rozvoji aterosklerózy…).
Většině z nás pravděpodobně stačí příjem vápníku ze stravy a ne, nemám na mysli mléčné výrobky. Nemám je totiž jako zdroj vápníku moc ráda, existují totiž studie, které ukazují, že populace s nejvyšším příjmem kravského mléka nemají nejnižší výskyt zlomenin krčku, jak by se dalo předpokládat, ale je tomu právě naopak. O důvodech se nebudu rozepisovat, ale souvisí to s tím, co mléčné výrobky v našem těle dělají a jak na to tělo reaguje.
Výborným zdrojem vápníku jsou například luštěniny v jakékoliv podobě a výrobky z nich, jako třeba tofu nebo tempeh. Některá rostlinná mléka jsou také vhodná, např. mandlové mléko má dokonce o třetinu vyšší obsah vápníku než mléko kravské, nezanedbatelným zdrojem vápníku je i zelená listová zelenina.
Co se týče vitamínu D, ten bychom dle mého názoru měli doplňovat naprosto všichni, a to od dětí až po seniory, a to v dávkách od 1000 po 6000 IU (mezinárodních jednotek), dle individuálního statusu, potřeb a ročního období. O tom si ale na mém blogu můžete přečíst v předchozích článcích.
No a pokud berete vyšší dávky vitamínu D, přidejte k němu vitamín K2, právě z toho důvodu, který je uveden výše - vitamín K2 nám ten uvolněný vápník nasměřuje tam, kde je ho třeba.
Cvičení zatěžující pohybový aparát a posilování s činkami
Minimum, které můžeme pro naše zdravé kosti udělat, je denně chodit či běhat, tedy provozovat aktivitu, při které neseme váhu vlastního těla.
Ještě lepší ale je, když svým kostem trochu více naložíme a posilujeme nejen s vlastní vahou, ale s činkami, kettlebely či kladkami.
Pravidelným posilováním tak trochu "zabijeme dvě mouchy jednou ranou" (no, těch much zabijeme ještě mnohem víc, ale o tom snad někdy příště :)), nejen že nám silné a funkční svaly pomohou předcházet zraněním, ale pravidelným zatěžováním kostního aparátu říkáme našim kostem "pozor, musíš zesílit, tuhle váhu jen tak neutáhneš!". Dáváme tak zkrátka podnět našim kostem, aby sílily.
Včasná diagnostika a vhodná léčba
Pokud již nám osteoporóza byla diagnostikována, nebo jsme snad utrpěli jejím důsledkem první úraz, ani v tom případě není pozdě s tím něco dělat. Existuje několik způsobů, jak osteoporózu léčit (hormonální léčba nebo biologická), ale toto je téma pro vašeho lékaře a záleží na míře postižení a vašem věku.
Takže co říct závěrem?
🦴 Osteoporóza je nemoc, která ohrožuje naprosto každého z nás a má obrovský odpad na kvalitu života v seniorském věku, ale bohužel velmi často i na jeho délku.
🦴 Nejlepší obranou je jako vždy prevence, kosti stavíme celý život a potřebujeme pro to správnou výživu, dostatek vitamínu D a K2 a pohyb, ideálně posilování!
🦴 Když už vás osteoporóza postihne, nezoufejte, nenechejte se odbýt lékařem a zahajte včas správnou léčbu.
Tak buďme zdraví a starejme se o svoje kosti včas! 💪🏻🦴
Comments