Tohle je naprosto skvělý salát, který je snad tím lepší, čím déle ho v lednici necháte odležet. Je to skvělé pohoštění pro nejrůznější pikniky, barbecue nebo rauty, protože salát se skvěle kombinuje jak s ostatními chuťovkami, tak třeba s grilovanou rybou nebo masem. Já ho teda jím nejraději jen tak, třeba v kombinaci s malým zeleným salátem.
Ještě si neodpustím malý komentář týkající se úžasných zdravotních benefitů brukvovité zeleniny, mezi kterou se květák (spolu s brokolicí, kedlubnou, atd.) řadí. Brukvovitá zelenina je jedna z nejzdravějších potravin, které do svého jídelníčku můžete zařadit. Je neuvěřitelně bohatá na prospěšné vitamíny, jako vitamíny C a K a kyselinu listovou. Vitamínu K obsahuje skutečně hodně a tento vitamín je velice prospěšný pro naše kardiovaskulární zdraví. Napomáhá totiž ukládání vápníku do kostí a tím předchází jeho ukládání do cévních stěn, tedy vzniku aterosklerózy.
Brukvovitá zelenina je rovněž bohatá na antioxidanty, které přispívají ke snížení rizika chronických onemocnění, jako je rakovina, srdeční choroby a cukrovka. Konkrétně se jedná o tzv. sulforafany (sloučeniny síry, proto nám květák nebo brokolice úplně nevoní, když je doma vaříme), což je jedna ze skupin antioxidantů snad nejvíce známá pro své protirakovinné účinky. Sulforafany pomáhají zabránit vzniku a šíření rakovinných buněk tím, že vyvolávají apoptózu (buněčnou smrt), zabraňují množení buněk a blokují růst nádoru. Jeden problém, kterému ale při přípravě brukvovité zeleniny čelíme, je ten, jak zajistit, abychom množství sulforafanů zachovali, nebo co nejméně snížili, tepelnou úpravou. Pokud totiž tuto zeleninu uvaříme, velkou část těchto zdraví prospěšných látek zlikvidujeme. Nejlepší recept je nevařit a konzumovat ji syrovou (v tom je také půvab tohoto salátu). Další zaručený postup je ji nejdříve nadrobno nakrájet, nechat cca 30 minut na vzduchu, kde se tyto sloučeniny přemění na stabilní molekuly, které potom tepelné úpravě nijak nepodléhají.
Tak dost bylo teorie, pojďme tedy konečně na ten salát! :)
Ingredience
1 menší květák
1/2 skleničky sušených rajčat v olivovém (nebo jiném rostlinném) oleji
1 kytice medvědího česneku (pokud není sezóna, tak ho oželíme)
3-4 jarní cibulky
velká hrst kešu ořechů
3 pol.lžíce konopného nebo slunečnicového semínka nebo obojí :)
špetka soli a pepře
2 pol.lžíce balsamika
2-3 pol.lžíce oleje z pražených dýňových semínek
trocha oleje z naložených sušených rajčat
Postup
Květák nasekáme na malé kousky (cca 2 cm, aby se dobře jedly)
Česnek a cibulku omyjeme, nasekáme na proužky a přidáme ke květáku
Sušená rajčata lehce osušíme, podélně rozkrojíme a nasekáme na malé kousky a také přidáme do mísy ke květáku
Kešu ořechy nasekáme na kousky, přidáme společně se semínky
Trochu osolíme a opepříme, přidáme balsamico, oleje a už jen zamícháme a necháme alespoň 2-3 hodinky v chladu odležet.
Tak buďme zdraví a dobrou chuť!
Comments