top of page

Voňavý falafel

Od mládí opravdu miluji voňavou kuchyni Středního východu, kterou jsem poprvé ochutnala ve Francii a falafel patří snad ke každé středně-východní hostině. Je to vlastně takový malý křupavý karbanátek z cizrnového těsta, ke kterému se podává čerstvý pita chléb a spoustu dalších dobrot ("mezze", jak by řekli v Izraeli), jako třeba hummus, lilkový baba ganoush, svěží petrželový salát (tabouleh) či jiné čerstvé salátky. Já osobně k němu miluji svoji rajčatovou salsu a marocký mrkvový salát, čerstvá zelenina prostě dodá jídlu šťavnatost a další úžasné chutě. Nebudu vás napínat, pojďme se do toho pustit!



Ingredience

  • 500 g cizrny, kterou namočíme ideálně přes noc (toto porce pro 4-členou rodinu se zbytky na druhý den, jinak bude stačit i 300 g)

  • 1 kytice hladkolisté petržele (ne, opravdu to není moc, tady se to snad nedá přehnat...!)

  • 1 kytice koriandru (ano, opravdu také celý svazek)

  • 1 velká cibule nebo 2 střední

  • 3 stroužky česneku

  • 1 lžička mletého římského kmínu

  • 1 lžička mletého kardamomu

  • 1 lžička sody na pečení

  • 1 lžička soli

  • trochu mletého pepře

  • 2-3 lžíce cizrnové mouky (dá se koupit v drogerii DM)

 

Postup

  1. Namočenou cizrnu propláchneme a necháme řádně okapat, abychom si těsto zbytečně nemáčeli. Okapanou cizrnu vložíme do food processoru.

  2. Přidáme k ní všechny bylinky, nastrouhané stroužky česneku a nahrubo pokrájenou cibuli.

  3. Ochutíme římským kmínem, kardamomem a solí s pepřem, přidáme lžičku sody a pro začátek 2 vrchovaté lžíce cizrnové mouky.

  4. Necháme pracovat food processor za nás, až máme všechny suroviny hezky posekané na konzistenci hrubšího písku, hlavně ať to není kaše!

  5. Těsto na falafel necháme ideálně hodinku odpočinout v lednici, aby se chutě hezky propojily. Když si těsto trochu odfrklo, můžeme se pustit do tvarování.

  6. Mezitím si na pánvi rozehřejeme cca 1,5 cm řepkového oleje, abychom do něj tvarované placičky mohli rovnou vkládat.

  7. V prvním případě se nelekejte, těsto nebo držet extra pohromadě. Pokud je opravdu hodně sypké a rozpadá se, můžete přidat trochu cizrnové mouky, ale čím méně, tím lépe.

  8. Bereme si postupně do ruky množství odpovídající asi jedné vrchovaté polévkové lžíci a hezky ho v dlaních umačkáme do tlusté placičky o průměru asi 5 cm. Původně je falafel spíše kulička, ale to by se nám na pánvi špatně peklo, to bychom museli smažit spíše ve fritovacím hrnci a to by zas toho oleje bylo trochu moc...Takže tvarujeme malé karbanátky a jakmile jsme s výsledkem spokojeni, šup s ním do pánve. Takhle pokračujeme, až máme pánev hezky plnou.

  9. Pečeme na střední výkon plotny (já osobně peču na 7/10) z každé strany asi 3 minuty.

  10. Podáváme s teplým pita chlebem, domácím humusem či některým ze salátků, které najdete na mém blogu :)

Osobně nemám ráda tyto vymazlené karbanátky druhý den ohřívané, jsou potom podle mne takové suché a drobivé. Mnohem raději si nespotřebovanou část těsta nechám v lednici a druhý den si je upeču pěkně čerstvé, je to opravdu rychlovka a rozdíl v chuti obrovský!


Tak buďme zdraví a dobrou chuť!

 

コメント


bottom of page